3D Planeerija
Avaleht / Blogi / Tim ja Tom / 7. peatükk ehk kompromiss

Tim ja Tom / 7. peatükk ehk kompromiss

24. nov 20204 min lugemineTim & Tom

Vaatamata sellele, et Tim ja Tom olid vennad ja parimad sõbrad, võis ka nende vahel tekkida päris korralik tüli. Enamasti juhtus see siis, kui oli vaja midagi jagada. Küllap tead ka sina, kui keeruline on mõnikord midagi teistega jagada. Eriti siis, kui seda head asja on ainult üks või ei taha see kuidagi soovijate vahel võrdselt jaguda. Kui sul on õde või vend, ehk isegi mitu, oled tõenäoliselt jagamisega harjunud. Aja jooksul tuleb neid, kellega jagada, järjest juurde. Mängukaaslased, sõbrad ning teised lapsed lasteaias ja koolis. Kas jagamine läheb sellest kergemaks? Sõltub sellest, mida ja kellega jagada tuleb.

Tim ja Tom võisid kadedust ning jagamise raskust tunda täiesti erinevate asjade tõttu. Tom oli suur magusasõber ja kui oli vaja venna või sõpradega jagada midagi, mis Tomile tohutult maitses, oligi tüli majas. Vaata, kuidas tahad, no mitte ei jagu! Ema oli püüdnud Tomi õpetada, kuidas maiustusi jagada, aga pärdikupoisil ei tulnud jagamise kunst sellegipoolest kuidagi välja. Ikka kippus magus kraam jaguma nii, et peale Tomi ei jäänud kellelegi suurt midagi… 

Sama probleem oli Timil asjadega. Tal olid kindlad lemmikud, millega talle meeldis mängida, aga iga kord, kui mäng oli hoo sisse saanud, ilmus kusagilt välja Tom, kes tahtis ka just nende asjadega mängida. Ja siis tulid teised pärdikud ka ning oligi Tim suure probleemi ees – kuidas jagada mänguasju nii, et kõik oleks rahul? Siiani polnud ta sellega hakkama saanud. Ikka tundis keegi, et talle on liiga tehtud ning Tim pidi kuulma etteheiteid, et ta on üks igavene kadekops…

Kui pärdikute vahel kisklemine nii suureks paisus, et isegi ema manitsused enam ei aidanud, sekkus isa ja pani kõva hääle ning karmi käega asjad paika. Tõsi, magus või mänguasjad said küll kuidagi seeläbi jagatud, kuid rahul polnud tegelikult keegi. Kuidas siis ikkagi jagada asju, mida tahaksid hoida ainult endale, teistega nii, et kõik oleksid rahul? Kas sina tead mõnd head nippi või lahendust? Mida sinul on kõige raskem teistega, isegi oma õe-venna või parima sõbraga, jagada?

Tim ja Tom leidsid lahenduse ühel ilusal päeval täiesti juhuslikult, mänguhoos. Nad püüdsid välja selgitada, kumb neist on matemaatikas tugevam. Kes oskab paremini liita ja lahutada, jagada ja korrutada? Selgus, et asjade jagamine on matemaatika õppimiseks väga sobiv tegevus. Alguses vaatad, et mõlemale saaks võrdselt ja siis pead välja mõtlema, mida teha sellega, mis üle jääb ja kuidagi jaguda ei taha. Päeva lõpuks kujunes sellest vahva mäng ning pärdikupoisid leiutasid erinevaid nippe, kuidas asju omavahel jagada nii, et mõlemad oleksid rahul.

Selgus, et alati ei peagi asjad võrdselt jaguma. Et kõik oleksid rahul, selleks on vaja, et keegi ei tunneks, nagu oleks ta millestki ilma jäänud. Näiteks, kui maiuseid jagades jäi üks komm üle, loovutas Tim selle hea meelega Tomile, sest ta teadis, et vend on temast suurem magusasõber. Nii sai näiteks Tom viis kommi, Tim ainult neli. Aga kui mänguasju jagati, sai Tim seitse palli, Tom aga kuus, sest tema jaoks ei olnud vahet, mitu palli tal on. Nii olid mõlemad rahul ning asjad said jagatud.

Ema avastas rõõmsa üllatusega, et sama meetod töötas hästi ka toidujagamisel. Mis Tomile ei maitsenud, selle loovutas ta hea meelega Timile, tegemata numbrit sellest, et vend sai sama asja rohkem kui tema. Tim vastas samaga ja andis vennale selle, mis talle nii väga ei maitsenud aga Tomil silma särama pani. Ema kiitis poisse selle eest, et nad nii hästi oskavad kompromissi leida. Tim ja Tom ei teadnud kumbki, mida see “kompromiss” tähendab, kuid ema kiituse üle oli mõlemal hea meel 🙂

Meie uudised, lood ja looming

Oleme spetsialistid, kes jagavad vajalikku infot ja suunanäitajad, kes pidevalt inspireerivad. Hoiame sind olulisega kursis.
Kõik artiklid